Csia Lajos


Csia Lajos

Csia Lajos 1887 február 18-án, Királyházán (Ugocsa vm.) született. Elemi iskoláit Nyíregy­házán, Debrecenben és Budapesten végezte. Gimnáziumi tanulmányait a budapesti Református Gimnáziumban végezte. Csia Lajos az utolsó gimnáziumi tanévben megtért, s Isten hívásának engedve a lelkészi pályát választotta hivatásul.

Teológiai tanulmányait 1905-1909-ig végezte. Segédlelkészi vizsgát 1909. szeptember 15-én, papi vizsgát 1911. szeptember 13-án tett jeles eredménnyel. 1911-12-ben Marosvásárhelyen, Déván, Pécsett, Érsekcsanádon és Siklóson segédlelkész. Emellett 1925-től utca- és börtönmissziót is végzett.

Legjelentősebb munkája az Újszövetség fordítás. Fordítói munkája során lefordította a teljes Bibliát, de csak az Új szövetséget sikerült teljesen befejeznie úgy, hogy az kinyomtatható legyen. A bibliafordítók közül ő az egyetlen, aki magyar nyelven a test, a lélek és a szellem fogalmának fordí­tását helyesen és következetesen keresztülvitte. Elméleti munkásságának másik nagy eredménye a Jelenések Könyvének magyarázata.

Egy ideig albertfalvai lakásán gyűjtötte össze tanítványait. Lakása mindenki számára nyitva volt. Így jellemezte valaki: „Csia Lajos otthona Noé bárkája volt és mindenkit befogadott. Akik óráin egymás mellett ültünk, nem is tudtuk egymásról, ki református, ki katolikus, ki zsidó vagy va­lamely szabad gyülekezethez tartozó. Teljesen szabad, előítéletektől mentes testvériségben éltünk. Az Ige-szomj egy volt mindnyájunkban.

Csia Lajos soha nem igényelt a maga számára papi tekintélyt. Fekete gombos papi mellényt fel nem vett volna soha, mert egy akart lenni külsejében is gyülekezetének tagjaival.

1959-ben Csia Lajos Pestimrére költözött. Élete hetvenes éveiben többször súlyos betegség támadta meg. 1962 januárjában újabb súlyos betegség támadta meg, kórházba került és február 4-én, 75 éves korában elhunyt.

Mint az Ige teológusa féltékenyen vigyázott a tiszta tanításra és finom, de éles kritikával illette a tévelygőket egyházon belül és kívül. Itt nem ismert kíméletet és az Ige igazságát mindenkivel szemben bátran képviselte. Mindent és mindenkit az Ige mértéke alá állított, önmagát is.

Nekem adatott meg, hogy a súlyosan beteg Csia Lajost feleségén kívül utoljára látogathattam a kórházban. Rövid igeolvasás (Neh 9,31) és imádság után elbúcsúztunk. Szobatársai elmondása szerint utolsó szavai ezek voltak: „Vigyetek az első sorba.” Kovács Bálint
A Kiadó

-<>-

Részlet a Százszorszép Kiadó által készített töredékes életrajzból
Forrás: Csia Lajos – Bibliai lélektan (417-423 oldal) © Csia Lajos
Kiadta: Százszorszép Kiadó és Nyomda Kft. Budapest, 1994
Saját példányból lejegyezve.